IDEA KONKURSU
Regulamin
Organizator
Współorganizatorzy
Patronaty
Sponsorzy
Finaliści
Galeria

"Obóz Młodych Naukowców"
 
Galeria
Narwiański Park Narodowy

W Narwiańskim Parku Narodowym do etapu wojewódzkiego przystąpiło 22 uczniów z gimnazjów współpracujących z parkiem. Do kolejnego etapu zostali zakwalifikowani reprezentanci szkół w Sokołach, Radulach i Doktorcach.

Marzenna Bielonko

 

Nadmorski Park Krajobrazowy

Etap wojewódzki w Nadmorskim Parku Krajobrazowym odbył się 15 listopada 2006 roku w siedzibie parku we Władysławowie. Do etapu przystąpiło 15 finalistów etapów szkolnych.

Bartosz Płóciennik, Lucyna Bizewska


Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

W dniu 23 listopada 2006 roku w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku odbył się etap wojewódzki konkursu "Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce". Do etapu przystąpiło 26 gimnazjalistów, z których aż 9 osób udzieliło poprawnych odpowiedzi na 80 % pytań. Komisja Konkursowa, 11 – osobowa, pod przewodnictwem przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatury w Ełku, p. Barbary Dziuby, wyłoniła trójkę finalistów, którzy będą nas reprezentować na ogólnopolskim etapie konkursu.

Paweł Żukowski

 

Karkonoski Park Narodowy

Dnia 13. 12. 2006r. w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie odbył się finał etapu wojewódzkiego konkursu "Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce". Do testu wiedzy, który obejmował 25 pytań przystąpiło 11 uczniów z dwóch gimnazjów w Szklarskiej Porębie i w Piechowicach. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali pracownicy edukacyjni Karkonoskiego Parku Narodowego: Karolina Dobrowolska i Sabina Tabaka. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Mimo, iż uczestnicy uznali pytania za "dość trudne", większość z nich odpowiedziała prawidłowo na co najmniej połowę pytań. Po napisaniu testu uczestnicy zwiedzili ekspozycję multimedialną Centrum oraz zostali zaproszeni na projekcję filmu o historii i walorach przyrodniczych Karkonoskiego Parku Narodowego.

Karolina Dobrowolska

 

Wigierski Park Narodowy

22 listopada w siedzibie WPN odbył się wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy Ekologicznej pt. "Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce". W konkursie wzięło udział 45 gimnazjalistów ze szkół z terenu powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego, wyłonionych w konkursach szkolnych.

Katarzyna Łukowska, Joanna Adamczewska

 

Poleski Park Narodowy

Do etapu wojewódzkiego zgłosiły się 22 osoby, mimo że dopuszczonych zostało 25 uczniów, w zasadzie uczennic, bo etap wojewódzki zdominowały dziewczęta. Wszyscy zmagali się dzielnie z testem. Nie było żadnych problemów z wiedzą o Poleskim Parku Narodowym, natomiast pytania z ekologii nastręczały trochę kłopotu. Wszyscy uczestnicy odpowiedzieli na więcej jak 50 % odpowiedzi. Natomiast granicę 80 % przekroczyły jedynie trzy uczestniczki. Pierwsze miejsce ex equo zajęła Monika Skalska, uczennica klasy drugiej z Gimnazjum w Cycowie oraz Jagoda Kuczewska uczennica klasy trzeciej gimnazjum nr 1 we Włodawie. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Konieczna uczennica klasy pierwszej gimnazjum w Starym Brusie. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany, o czym świadczą wyniki testów. Różnice pomiędzy uczestniczkami były jednopunktowe, a 7 uczennic wykazało się taka samą punktacją jak ich koleżanki.

Andrzej Różycki

 

Białowieski Park Narodowy

Dnia 23 listopada 2006 w Muzeum Przyrodniczo - Leśnym BPN odbył się etap wojewódzki konkursu. Do Białowieży przybyło ponad 90 gimnazjalistów pod opieką swoich nauczycieli. Białowieski Park Narodowy sprawował funkcję koordynatora wojewódzkiego dla zaangażowanych w konkurs gimnazjalistów z Torunia. Eliminacje wojewódzkie polegały na przystąpieniu do testu, stanowiącego zestaw 25 pytań z tematyki ekologii klasycznej jak również dotyczących walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Po wyczerpującej pracy młodzi ekolodzy zostali zaproszeni na poczęstunek, następnie mieli okazję wysłuchać wykładów dotyczących bioróżnorodności oraz walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy konkursu przybyli z dalszych okolic województwa zostali oprowadzeni po ekspozycji naszego muzeum, następnie Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego wraz z przedstawicielami Warty wręczyli nagrody finalistom konkursu. Sponsorami nagród na etapie wojewódzkim byli: Alpinus S.A Białystok; F7 Sp. z o.o; ECOTONE Gdańsk, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta.

Hanna Schmidt

Magurski Park Narodowy

II etap konkursu wiedzy ekologicznej "Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce" w Magurskim Parku Narodowym odbył się 14 listopada 2006 roku w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej. Przystąpiło do niego 20 uczniów z 5 gimnazjów: z Dębowca, Krygu, Lipinek, Wójtowej i Głojsców. Laureatami zostały reprezentantki 3 szkół: Anna Namysło (miejsce I) z Publicznego Gimnazjum w Krygu, Aleksandra Kuchta (miejsce II) z Publicznego Gimnazjum w Wójtowej i Monika Sławniak (miejsce III) z Publicznego Gimnazjum w Dębowcu. Każdy uczestnik II etapu otrzymał zestaw pamiątkowych upominków, a laureatki dodatkowo nagrody książkowe ufundowane przez Magurski Park Narodowy.

Katarzyna Gładysz

 

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy jest współorganizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej "Bioróżnorodność i formy Ochrony Przyrody w Polsce".
Etap Regionalny - Etap Wojewódzki przeprowadzony w dniu 21.XI.2006r. w Izbie Edukacyjnej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Teresa Preis

 

Gorczański Park Narodowy

W pierwszym etapie konkursu (szkolnym) uczestniczyło 54 uczniów z 7 gimnazjów. Do II etapu zakwalifikowało się 23 uczniów. Z tej grupy 21 laureatów spotkało się w dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej w dniu 21 listopada 2006 r. Po rozwiązaniu testu przygotowanego przez pracowników GPN komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Dwie uczennice - bliźniaczki Karolina i Paulina Dudzik z Gimnazjum nr 2 w Mszanie Dolnej zdobyły największą liczbę punktów (22 pkt) zajmując pierwsze i drugie miejsce. Na kolejnych miejscach uplasowali się Aneta Krzan z Gimnazjum w Niedźwiedziu i Konrad Kościelniak z Gimnazjum w Podobinie, zdobywając po 21 pkt. Między nimi odbyła się zacięta rywalizacja o trzecie miejsce. Odpowiadali na pytania dotyczące przyrody Gorców.

Ewa Strauchman