Strona główna
Informacje dla osób niepełnosprawnych odwiedzających obiekty BPN Drukuj E-mail
Wejście do OEP BPN

Obiekty Białowieskiego Parku Narodowego są corocznie odwiedzane przez kilkaset osób niepełnosprawnych. Cieszymy się, że mimo konieczności pokonania często nawet kilkuset kilometrów chcecie Państwo do nas przyjeżdżać.

Dostępność obiektów BPN dla osób niepełnosprawnych przedstawia się następująco:

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wjazd do obiektu umożliwia łagodny podjazd. Winda w obiekcie pozwala wjechać na wieżę widokową, a dzięki platformie dla wózków inwalidzkich można bez problemu przemieszczać się pomiędzy piętrami. Brak barier architektonicznych umożliwia osobom niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w wycieczce po muzeum oraz korzystanie z sanitariatów. W holu Muzeum bez problemu można skorzystać z automatów z napojami i słodyczami.

  • Ośrodek Edukacji Przyrodniczej - wjazd do obiektu umożliwia krótki podjazd, możliwe jest poszerzenie drzwi wejściowych poprzez otwarcie drugiego skrzydła.
  • Punkt Informacji Turystycznej - brak swobodnego wjazdu - barierę stanowi schodek i próg w drzwiach. Za to kiosk informatyczny ulokowany na zewnątrz Muzeum jest dostępny na wyciągnięcie ręki.
  • Dom Marszałkowski - brak podjazdu dla wózków, a tym samym skorzystania z zasobów Biblioteki Parku (zabytkowe rozwiązania architektoniczne).
  • Obszar Ochrony Ścisłej - kładka na trasie zwiedzania jest wykorzystywana przez osoby niepełnosprawne przy pomocy osób towarzyszących (ok. 400 mb). Najbardziej dostępna jest główna droga, która umożliwia bezproblemowe poruszanie się po tej części trasy turystycznej. Jej długość od skraju Parku Pałacowego (do tego miejsca można podjechać samochodem) i z powrotem wynosi koło 5 km.
  • Park Pałacowy - turysta niepełnosprawny bez większych problemów zwiedzi ten obiekt, na kładki wjedzie korzystając z podjazdów. Dostęp do ścieżek edukacyjnych jest swobodny, a ścieżka "Poznajemy Tajemnice Lasu"- odbiór także zmysłami dotyku z myślą o niewidomych.
  • Dwa z czterech istniejących szlaków turystycznych Obrębu Ochronnego Hwoźna Białowieskiego Parku Narodowego turyści niepełnosprawni mogą pokonać bez większych przeszkód. Utrudnieniem może być jedynie stopień początkowy i końcowy na kładkach oraz przy wejściu na wiaty widokowe.
  • W Rezerwacie Pokazowym Żubrów brak jest barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Czas zwiedzania rezerwatu jest nielimitowany, a na terenie obiektu znajdują się zadaszone ławeczki, na których można sobie przysiąść.

 

W Muzeum BPN

Większość zajęć prowadzonych przez pracowników Ośrodka Edukacji Przyrodniczej jest przystosowana do uczestniczenia w nich osób o różnym stopniu niepełnosprawności.

Przypominamy, że dla wszystkich niepełnosprawnych oraz ich opiekunów oferujemy bilety ulgowe do wszystkich obiektów Parku.

W hotelu zastosowano najnowsze rozwiązania architektoniczne i techniczne ułatwiające pobyt osobom niepełnosprawnym. Otwarta już Restauracja Parkowa jest przyjazna dla wszystkich gości, posiada ułatwienia komunikacyjne, łącznie z wjazdem na taras.

Wejście do Muzeum BPN

Informujemy również, iż ścieżki edukacyjne, szlaki turystyczne oraz rozlokowana tam infrastruktura (obiekty drewniane), generalnie posiadają utrudnienia terenowe, które łatwiej pokonać z pomocą opiekuna, osoby towarzyszącej.

Park stara się na miarę swoich możliwości o rozwiązania przyjazne dla wszystkich zainteresowanych naszymi obiektami. W dalszym ciągu będziemy poprawiać ich dostępność! Życzymy miłych wrażeń z pobytu w pierwotnej Puszczy, zapraszamy do częstych powrotów.

Będziemy też wdzięczni za wszelkie uwagi do zaproponowanych rozwiązań, postaramy się je wykorzystać do poprawy sytuacji w interesujących Państwa miejscach

Dyrektor BPN

Więcej...
Turyści niepełnosprawni w BPN
Turystyka dla wszystkich 

 
  • Polish
  • English
home contact sitemap